• Rodzaje i Gatunki Herbaty - Poznaj wszyskie odmiany

 

Podczas picia herbaty w zależnośći od jej koloru i smaku naparu, można dojść do wniosku, że herbata zielona i czarna pochodzą z dwuch różnych roślin. Nic bardziej mylnego wszyskie herbaty pochodzą z rośliny z rodziny camellia, jedyna różnica polega na metodzie producji. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jakie są rodzaje i gatunki herbaty.

parzenie herbaty

Czym jest herbata

Herbata jest napojem, który codziennie gasi pragnienie milionom ludzi. Jest najczęściej po wodzie spożywanym napojem na świecie. Herbata jest ponadczasowa, piją ją ludzie młodzi i dorośli, mieszkańcy Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz innych kontynentów. Jej historia sięga ok 5000 lat i w tym czasie narosły wokół niej skomplikowane ceremoniały. Poniżej zapoznamy się z 6 rodzajami herbaty.

Zielona Herbata

Jest to najstarszy i najpopularniejszy rodzaj herbaty w Chinach. To herbata w najczystszej postaci, nie podlega procesowi fermentacji, a jej liście są podgrzewane, co zapobiega procesowi oksydacji. Zawiera dużo garbników, których cierpki smak działa orzeźwiająco. Na co dzień szczególnie docenia się działanie odprężające i pobudzające zielonej herbaty. Do najpopularniejszych zielonych herbat zaliczamy:

 • Long Jing (Smocza studnia)
 • Gunpowder
 • Sencha
 • Chun Mee
 • Genmaicha

Zaparzanie:

Zieloną herbatę parzymy około 2-3 minut w temperaturze wody 70 do 80 stopni.

Żółta herbata

Uprawiana jest wyłącznie w Chinach (prowincje Anhui, Hunan, Sichuan), niewielka część jest eksportowana co sprawia, że jest drogą i rzadką herbatą. Niestety nie jest zbyt znana na zachodzie, a niektóre żółte herbaty są mylone z herbatami zielonymi. Dawniej była przeznaczona jedynie dla dworu cesarskiego oraz na potrzeby religijnych ceremonii. Podlega specjalnemu procesowi fermentacji nieenzymatycznej.

Do najpopularniejszych herbat żółtych zaliczamy:

 • Junshan Yinzhen
 • Huang Da Cha.

Zaparzanie:

Żółtą herbatę zalewamy wodą o temperaturze 70-80ºC i parzymy przez około 3-5 minut.

Biała Herbata

Liście białej herbaty są zrywane z większym pietyzmem niż liście innej herbaty. Zbierana jest tylko przez kilka dni wczesną wiosną, gdy roślina budzi się ze snu zimowego. Otrzymywana jest jedynie z pąków i listków (najcenniejsze gatunki wyłącznie z pąków), listki które są w jakikolwiek sposób uszkodzone nie są sprzedawane. Biała herbata jest najmniej przetworzona wśród wszystkich herbat. Posiada najwyższy poziom antyoksydantów oraz niższy poziom kofeiny niż inne herbaty.


Do najpopularniejszych herbat białych zaliczamy:

 • Pai Mu Tan (Bai Mu Dan) "Biała Peonia"
 • Bai Hao Yin Zhen "Srebrna Igła".

Zaparzanie:

Białą herbatę zalewamy wodą o temperaturze 70-80ºC i parzymy przez około 2-3 minut.

Turkusowa Herbata (Oolong)

Zwana również herbatą półfermetnowaną lub wulongiem. W Chinach i Tajwanie herbaty oolong są wysoko cenione. Liście są poddawane obróbce zaraz po zerwaniu. Proces fermentacji jest krótszy (od lekko fermentowanych przypominających herbaty zielone aż do mocno-fermentowanych przypominających herbaty czerwone) niż w przypadku herbat czarnych. Dzięki czemu napar oferuje szeroki wachlarz aromatu i smaku. W Polsce często określana jest jako czerwona.
Do najpopularniejszych herbat turkusowych zaliczamy:

 • Tie Guanyin "Żelazna Bogini Miłosierdzia"
 • Da Hong Pao " Wielka Czerwona Szata"
 • Milk Oolong.

Zaparzanie:

Turkusową herbatę zalewamy wodą o temperaturze 85-95ºC i parzymy przez około 3-5 minut.

Czerwona Herbata (Pu-erh)


Na wschodzie nazywane "czarnymi". Charakterystyczny aromat wilgotnej ziemi oraz czarny kolor naparu to cechy charakterystyczne dla tej herbaty. Swoje wyjątkowe działanie zawdzięcza procesowi wieloletniego leżakowania. Podobnie jak herbaty żółte przechodzi proces fermentacji nieenzymatycznej, ale w znacznie większym stopniu.

Do najpopularniejszych herbat czerwonych zaliczamy:

 • Pu-erh.

Zaparzanie:

Czerwoną herbatę zalewamy wodą o temperaturze 96ºC i parzymy przez około 2 minuty.

Czarna Herbata

Na wschodzie znana jako "czerwona", jest w pełni fermentowana. Pochodząca z Chin ale uprawiana jest również w innych krajach Azji jak również w Afryce, Ameryce Południowej. Najpopularniejszy rodzaj herbaty na świecie. Posiada całkowicie sfermentowane liście, co przekłada się na bardziej wyrazisty, mocniejszy smak, a duża zawartość kofeiny, czyni z niej idealną alternatywę dla porannej kawy.

Do najpopularniejszych herbat czarnych zaliczamy:

 • Darjeeling
 • Assam
 • Ceylon
 • Yunnan.

Zaparzanie:

Czarną herbatę zalewamy wodą o temperaturze 96ºC i parzymy przez około 2-3 minut.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki po herbatę naprawdę warto sięgać. Dodatkowo wybór jest ogromny, więc można zaryzykować stwierdzenie, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy nadzieję, że artykuł przybliżył Ci postawowe gatunki herbaty.