• Zielona herbata matcha - Historia, Właściwości, Przygotowanie

Jeżeli jesteś miłośnikiem naparu z rośliny camellia sinensis na pewno znana jest Ci nazwa Matcha. Jest to sproszkowana zielona herbata, ostatnimi czasy ciesząca się coraz większą popularnością w naszym kraju. Dlaczego? Stanowi świetną alternatywę dla kawy, jest skarbnicą antyoksydantów oraz wspomaga odchudzanie, można ją również używać jako dodatek do potraw.

matcha w chawanie i chasen

Więcej na jej temat dowiesz się po przeczytaniu tego artykuł. Odpowiemy na pytania “co to jest herbata matcha ?”, poznasz również jakie są jej właściwości oraz jak przygotować matcha.

Co to jest herbata matcha?

To wysokogatunkowa zielona herbata w postaci sproszkowanej. To właśnie ona jest używana do ceremonialnego parzenia herbaty w Japonii. Rytuał ten nosi nazwę Cha-no-yu co można dosłownie przetłumaczyć jako “wrzątek na herbatę”, ma on doniosły i uroczysty charakter.

Matcha to przetworzone liście zielonej herbaty, które zostały zmienione na delikatny proszek. Ze względu na żmudny proces produkcyjny, herbata ta jest na ogół droższa. Cena za 30 g. matcha do codziennego picia w naszym sklepie wynosi niewiele ponad 30 zł, jest to więc niewygórowana cena za dobrą japońska matche.  

Pomimo tego, że herbata ta była znana już w Chinach ok X wieku, to najlepsza matcha pochodzi z Japonii, a najbardziej popularne regiony uprawy znajdują się w południowej części kraju: Uji, Nishio, Shizuoka oraz  Kyushu.

Krótka historia Matcha

Jak wspominaliśmy wcześniej jest to herbata używana w Japonii do rytualnego picia. Jednak jej początki sięgają innego azjatyckiego kraju słynącego z dobrych herbat. Mowa oczywiście o Chinach. Zanim pojawiły się czajniczki do parzenia herbaty wczesnym chińskim zwyczajem było zmielenie liści w proszek, a następnie zaparzenie ich w misce z gorącą wodą. Taki sposób parzenia został jednak porzucony przez Chińczyków, jednak Japończycy zaczęli popularyzować tę metodę.

To właśnie jeden z japońskich kapłanów Zen studiujących w chińskich klasztorach buddyjskich powrócił do Japonii na początku XII wieku z nasionami i krzewami herbacianymi. Młody kapłan zwany Eisai na początku rozpopularyzował picie matcha podczas rytuałów medytacyjnych wśród japońskich mnichów buddyjskich, zwyczaj ten ostatecznie rozpowszechnił się w całej Japonii.

Ceremonialne picie herbaty zostało z zapałem przyjęte przez japońskich samurajów. Ich tożsamość w dużej mierze została oparta właśnie na buddyzmie Zen. Mówi się, że to właśnie samurajowie opracowali ceremonię herbacianą w formie sztuki kulturowej, dodając szczególne kroki, specyficzny ruch rąk oraz instrukcje jak siedzieć, jak się przygotować oraz jak pić herbatę.

Mówi się także, że ceremonia picia herbaty była integralną częścią treningu samurajów, pomagając wojownikom wyostrzyć koncentrację i cierpliwość w przygotowaniach do bitwy.

Matcha: Właściwości

Według naukowców jest to najzdrowszy rodzaj herbaty, gdy ją pijemy dostarczamy naszemu organizmowi całość herbacianego liścia. Dzięki czemu trafia do nas duża dawka polifenoli i witamin. Dodatkowo sproszkowana herbata posiada dużo chlorofilu, który pozwala pozbyć się toksyn z ciała. Matcha posiada także dużo więcej kofeiny przez co jest bardziej pobudzająca, wypicie czarki matchy porównuje się do wypicia dziesięciu czarek zwykłego naparu herbaty.

Herbata matcha właściwości - Infografikazielona herbata matcha właściwości

 

Herbata matcha: jak przygotować

Do tradycyjnego przygotowania matcha potrzebne są akcesoria

  • chawan - naczynko
  • chasen - bambusowy pędzelek
  • chashaku - bambusowa łyżeczka

Do chawan nasyp około 2 g herbaty (1,5 - 2 łyżeczki chashaku, około 1 zwykłej łyżeczki) i zalej około 70 ml wody (temperatura powinna być zbliżona do 70-80 stopni Celsjusza.

Wymieszaj pędzelkiem. Po prawidłowo zaparzonej herbacie na dnie chawan nie powinien pozostać proszek, a jedynie odrobina pianki.